انواع حافظه

انواع حافظه

 

ما آدم ها انواع مختلفی از حافظه را با توجه به مدت زمان ذخیره اطلاعات در مغز داریم که در این مقاله آنها را معرفی خواهیم کرد و با نحوه کار آنها آشنا خواهیم شد.

همه ما سه مدل حافظه داریم: حافظه حسی، حافظه کوتاه مدت و حافظه بلند مدت

حافظه حسی: نخستین مرحله بخاطر سپاری اطلاعات است و به تمام حواس پنجگانه ما مربوط می شود. و تمام حواس ما را به خود درگیر می کند یعنی تمام رویدادها از  طریق حواس ما دریافت و در این حافظه قرار می گیرد. مدت زمان نگهداری اطلاعات در این حافظه کمتر از ۳ ثانیه بوده و ظرفیت آن نیز نامحدود می باشد. اطلاعات در این حافظه در صورتی که مورد توجه قرار گیرد وارد حافظه کوتاه مدت ما می گردد در غیر این صورت اطلاعات حذف و فراموش می گردد.

حافظه کوتاه مدت: ویژگی  بارز این حافظه ظرفیت بسیار محدود آن می باشد که ظرفیت آن به طور متوسط  ۲±۷  واحد اطلاعاتی است و مدت زمان نگهداری اطلاعات در این حافظه تا ۱۵ ثانیه می باشد اطلاعات در این حافظه اگر مورد توجه، سازماندهی و مرور ذهنی قرار گرفته و پردازش شوند به حافظه بلندمدت فرستاده می‌شوند و در غیر این صورت ممکن است آن اطلاعات حذف  و فراموش گردند.

حافظه بلند مدت : ظرفیت این حافظه بر خلاف حافظه کوتاه مدت نامحدود می باشد و مدت زمان نگهداری اطلاعات نیز هم نامحدود می باشد و می تواند اطلاعات را البته با تکرار برای همیشه در خود نگه دارد.

حالا با آگاهی و شناخت از انواع حافظه ها میتوانیم تصمیم بگیریم که چه چیزی را می توانیم برای همیشه به خاطر بسپاریم و یا نه اصلاً لازم نیست که این اطلاعات را در ذهن خود نگه داریم.

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۱۱۹

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *