چگونه زبان خارجی را سریع یاد بگیریم؟

چگونه زبان خارجی را سریع یاد بگیریم؟

چگونه زبان خارجی را سریع یاد بگیریم؟

  • آیا شما هم علاقه مند به یادگیری یک زبان خارجی هستید؟
  • آیا شما هم نمی دانید چطور زبان انگلیسی را یاد بگیرید؟
  • آیا به یک زبان خارجی برای رونق دادن به کسب و کارتان احساس نیاز می کنید؟

اگر شما هم مانند خیلی افراد دیگر، بخواهید به یک زبان خارجی صحبت کنید،  باید بتوانید به همان زبان هم فکر کنید. یعنی افکار شما مستقیماً به کمک واژه های همان زبان بیان شود. و به این صورت نباشد که شما به فارسی فکر کنید و به زبان مورد نظر ترجمه کنید.

این کار در ابتدا به نظر بسیار دشوار می نماید، ولی با پیروی از روشی که در ادامه مقاله نشان می دهیم، می توان به آن دست پیدا کرد و جای هیچ گونه نگرانی نیست.

دایره واژگان ما در یادگیری زبان خارجی

خب برای موفق شدن به فکر کردن در زبانی دیگر، باید از یک طرف دایره واژگان ابتدایی و کافی در دست داشت، و از طرف دیگر از طرز ترکیب واژه ها در جمله ها به صورتی غیر ارادی آگاه بود.

این دو موضوع پیش از هرچیز مسأله ای از حافظه است، ولی مسأله ای از حافظه ماشینی. اگر حافظه شما منطقی و عقلایی بشود همه حالت غریزی بودن لازم، برای حرف زدن یک زبان را از دست می دهید.

به خاطر سپاری

برای این است که نباید سعی کرد یک واژه انگلیسی را، مثلاً به مثابه ترجمه از یک واژه فارسی به خاطر سپرد.به خلاف باید واژه انگلیسی را  مستقیماً به مفهوم متناظر یا به شیء متناظر تداعی کرد. یعنی نباید با تکرار کردن مثلاً «برد» (Bread) نان،  برد- نان، نان- برد، نان- برد و غیره یاد گرفت.

 بلکه باید، «نان» را در جلو چشم مجسم کرد و تکرار کرد: برد، برد، برد، تا به خاطر سپرده شود. به این طرز، به طور مستقیم، مفهوم نان را به واژه برد تداعی می کنید.

چگونه زبان خارجی را سریع یاد بگیریم؟
چگونه زبان خارجی را سریع یاد بگیریم؟

نخستین پیشرفت در یادگیری زبان خارجی

این تنها نخستین پیشرفت است. به این طرز مطالعه، واژنامه کوچکی درست می کنید ولی مورد استعمال واژه ها را نمی دانید. پس برای حرف زدن به زبان انگلیسی نباید واژه های انگلیسی را یکی بعد از دیگری با هم جمع کرد،بلکه باید آنها را به شکل جمله هایی مطابق قواعد انگلیسی ترکیب نمود. این ترکیب جمله ها نحو زبان است که آن را باید آموخت.

 اگر ما قواعد را یاد بگیریم و بخواهیم موقع حرف زدن در کاربرد این قواعد فکر کنیم، باز هم هنگام حرف زدن، عمل خود به خودی غریزی را از دست داده ایم.

کاربرد قواعد نحو و دستور زبان باید به شکل ماشینی و به آسانی انجام گیرد. برای رسیدن به این منظور، تنها وسیله ای که وجود دارد این است که از حفظ، چندین جمله را که در  آنها قاعده ی مورد بحث به کار رفته است، بدانیم.

اگر جمله های زیر را در انگلیسی تشخیص می دهید:

من می توانستم او را ملاقات کنم اگر…

ما می توانستیم با او ناهار بخوریم اگر…

ساختن جمله ها در یادگیری زبان خارجی

هیچ گونه اشکالی در ساختن جمله هایی از این نوع نخواهید داشت. این کار خیلی بهتر است از این که از خود بپرسید، چه قواعدی را مثلاً برای ترجمه وجه شرطی گذشته فعل توانستن باید به کار برد، در صورتی که می دانیم فعل توانستن جز دو زمان در انگلیسی ندارد: حال و گذشته.

پس باید همه قواعد دستور زبان را به شکل مثال هایی به خاطر سپرد. برای دانشجویانی که باید امتحانی را بگذرانند، نمی توانیم توصیه ای بهتر از این بکنیم که:

  • همه مثال هایی را که درکتاب دستور زبان داده شده است حفظ کنید، و از آنها فهرستی درست کرده و پیوسته این فهرست را دوره کنید تا آن که بر آنها همیشه تسلط کامل داشته باشید.

حال که دیدیم چگونه باید نحو زبان را یاد گرفت، به مطالعه واژه نامه می پردازیم. بهترین طرز یاد گرفتن یک واژه این است که آن را در ضمن یک جمله یاد بگیریم.

به جای دانستن یک اسباب، شما در عین حال مورد استعمال این اسباب را هم خواهید دانست. به جای یاد گرفتن واژه (bread) خیلی زود جمله های کوتاهی را مانند  here,we eat much bread  (این جا ما خیلی نان می خوریم، ساخته و به خاطر می سپارید.

جمله انگلیسی را چندین بار در ضمن فهم معنی آن بی آنکه به متن فارسی نگاه کنید، تکرار کنید.برای به خاطر سپردن واژه های خارجی، گاهی می توان واژه هایی را که هم ریشه زبان فارسی هستند پیدا کرد.

این گونه رابطه ها، موجب تداعی بهتر واژه خارجی می شود.

مثال برای زبان انگلیسی

در Door
شکر Sugar
بد Bad
دو Two
شش Six
برادر Brother
پدر Father
مادر Mather
لب Lip

این روش را نمی توان تعمیم داد جز درباره واژه هایی که ریشه مشترکی در زبان انگلیسی و فارسی دارند.

نتیجه

از همه آنچه گفته شد چنین نتیجه می شود که برای یادگرفتن یک زبان، باید جمله ها را در آن زبان تکرار کرد، تا آن که این جمله ها کاملاً داخل در ذهن شده و در آن نقش ببندند. بنابراین:

 متن را در زبان خارجی بخوانید.

در این مورد، استفاده از نوارهای ویژه آموزش زبان، به طور قابل ملاحظه ای مؤثر است. در غیر ساعت های مطالعه و در حال اشتغال به کارهای دیگر می توانید تنها برای کمک به ثبت ماشینی جمله ها به وسیله حافظه، به نوار گوش بدهید.

انجامک

  • هر روز کمی مطالعه کنید.
  • در ماه های نخست، سعی در حرف زدن نکنید.
  • با صدای بلند زیاد بخوانید و بگذارید طرز ترکیب کلام در ذهن شما اثر بگذارد. روزی به طور طبیعی کاملاً جمله ها تشکیل خواهند شد و شما حرف خواهید زد.
  • اغلب در خود متن ها تجدیدنظر کنید.

دانلود رایگان دوره دوپینگ حافظه برای شما که میخواهید خاص باشید

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۱۲۹

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *