اعتماد به حافظه

اعتماد به حافظه

اعتماد به حافظه اولین قانون

اعتماد به حافظه اولین اصلی است که ما می توانیم برای اینکه،حافظه قوی و قدرتمندی داشته باشیم از آن استفاده کنیم.

اگر ما بخواهیم حافظه خوبی داشته باشیم. در وهله اول باید به حافظه خودمان اعتماد داشته باشیم. اگر اعتماد به حافظه خودمان نداشته باشیم، هر چقدر هم تمرین های تقویت حافظه را انجام دهیم باز هیچ تغییری در تقویت حافظه ما رخ نمی دهد.

لجبازی مغز و حافظه

اگر بچه ها را دیده باشید، زمانی که به آنها می گوییم کاری را انجام ندهید، قطعاً آن کار را انجام می دهند. و در واقع با شما لجبازی می کنند و آن کار را انجام می دهند.

مغز و حافظه ما هم همینطور است. هر گاه با او بدرفتاری می کنیم و می گوییم که من حافظه خوبی ندارم و نمی توانم به حافظه ام اطمینان کنم، حافظه ما هم با ما لجبازی می کند و تقریباً همه کارها را خراب می کند. پس اعتماد به حافظه اولین اصل و در واقع مهم ترین اصلی است که می توانیم برای اینکه حافظه خوبی داشته باشیم آن را حتماً مد نظر قرار دهیم.

مغز و حافظه یک خانم شنونده رادیو

چند روز پیش زمانی که سوار تاکسی بودم و به خانه بر می گشتم، رادیو تاکسی روشن بود و خانمی به آن شبکه رادیویی تماس گرفتند و گفتند که حدود شصت سال سن دارند و حافظه خیلی بدی دارند. به سرعت همه چیز را فراموش می کنند. اصلاً نمی توانند به حافظه خودشان اطمینان کنند. و شدیداً از این وضعیت شاکی بودند و ناراضی. مدام بر سر حافظه شان غر می زدند.

این خانم به آن شبکه رادیویی تماس گرفته بودند که از کارشناس آن برنامه بخواهند او را راهنمایی کنند تا بتواند از وضعیت فعلی خارج شده و با راهنمایی آن کارشناس بتوانند حافظه خودشان را تقویت کنند.

چقدر دوست داشتم که آن خانم را می دیدم و به او می گفتم که اصلاً اینطور که شما فکر می کنید نیست. شما اول باید به حافظه خودتان اطمینان و اعتماد کنید. شما باید حافظه خودتان را تحویل بگیرید تا حافظه شما نیز به شما اطمینان کرده و با شما همراه شود.

شکایت از حافظه

وقتی از حافظه خود گله و شکایت می کنیم آن در محضر دیگران، مثل این است که داریم از فرزند خود جلو جمع اقوام انتقاد و شکایت می کنیم. پس زمانی که از حافظه خود شکایت می کنیم علناً به مغز خود می گوییم که من به تو اعتماد ندارم. تو بی مصرفی. تو قدرتمند نیستی.  در عوض حافظه ما هم لجبازی می کند و همه چیز را خراب میکند.

تقویت حافظه
اعتماد به حافظه

اعتماد به حافظه

اما زمانی که به حافظه خود اعتماد کنیم، حافظه ما نیز، به ما اعتماد کرده و عین غول چراغ جادو به خدمت ما در می آید. پس ما در وهله اول باید به حافظه خودمان اطمینان کنیم. در همه جا و در هر لحظه به او اطمینان کنیم و مدام از او تعریف و تمجید کنیم. خب ممکن است این سوال برایتان پیش بیاید که چطوری این کار را انجام دهیم؟
خیلی راحت اصلاً اعتماد به حافظه و تعریف و تمجید از او کار سختی نیست.

چطوری اعتماد به حافظه؟

خیلی راحت. فقط کافی است که روزانه با خود جملات تأکیدی در مورد اعتماد به حافظه خود را تکرار کنیم.

مدام با خود تکرار کنید:
 • من حافظه خوبی دارم.
 • من حافظه قوی دارم.
 • همه چیز در خاطرم می ماند.
 • حافظه من فوق العاده است.

انجامک

جملات تأکیدی و مثبت بسیاری که می توانید خودتان به خودتان بگویید. لطفاً به هیچ وجه از جملات منفی استفاده نکنید.

اگر فکر می کنید که جمله تاکیدی خیلی خوبی دارید که می تواند به دیگران نیز کمک کند می توانید زیر این مقاله برایمان بنویسید تا دیگران نیز از آن بهره مند شوند.

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۱۲۷

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲ دیدگاه برای این مطلب ثبت شده است

 1. هادی
  12:50 2019/01/01

  سلام

  ایمیل فعال سازی عضویت در سایت ارسال نمیشه

  • مرضیه نگهداری
   7:53 2019/01/09

   چک کردم موردی نبود. لطفا با نام کاربری که ثبت نام کردید مجدد وارد سایت بشید ممنون
   ممنون میشم اگر موردی بود اطلاع بدید.