تصویرسازی ذهنی

تصویرسازی ذهنی

من چقدر با تصویر سازی ذهنی آشنا هستم؟

قطعاً هر زمان دوست ما می خواسته برایمان خاطره ای را تعریف کند، از تصویرسازی ذهنی استفاده کرده است و به ما گفته است:  تصور کن….

این تصور کن دوست ما یا معلم ما، در واقع همان تصویر سازی ذهنی است که می خواهیم در این مقاله در مورد آن صحبت کنیم.

شاید در زندگی واقعاً شرایطی را داشته باشیم که زمان انجام تمرینات فیزیکی برایمان مهیا نباشد اما واقعا از صمیم قلب خواهان تغییر در زندگی خود هستیم و می خواهیم که زندگی خود را بهبود ببخشیم.

اینجا یک خبر خوب برایتان دارم و آن تمرین تصویر سازی ذهنی است که میتواند واقعاً به شما کمک کند و به جرات میتوانم بگویم بهترین کاری است که در راستای رسیدن به اهداف خود می توانیم انجام دهیم.

داستان واقعی تصویر سازی ذهنی

اوایل که خودم در مورد این تمرین می شنیدم اصلاً اعتقادی به آن نداشتم و نمی توانستم باور کنم که می شود با تصویر سازی و قدرت فکر توانایی خودمان را دو چندان کنیم و به چیزهایی که میخواهیم برسیم و همیشه این قضیه تمرین تصویر سازی ذهنی برای من جای ابهام داشت.

در جلسه ای که آقای عظیم قیچی ساز جوان برومند آذری زبان که به لطف خدای متعال توانسته است تمام قله های 8000 متری دنیا را فتح کند و سرآمد جامعه کوهنوردی ایران و جهان و افتخار تمام ایرانیان است از ایشان سوال کردند که چگونه توانسته است کاری همچین سخت و طاقت فرسا را انجام دهد کاری که سالانه جان عده ای از کوهنوردان را می گیرد و از اینگونه جواب داد که تمام تمرین های من ذهنی بود و من همیشه صعود به قله های  بالای 8000 را تصویرسازی ذهنی می کردم و همیشه تصور می کردم که من با موفقیت این قله ها را صعود کردم و به کشورم برگشته ام .

این حرفش برای من خیلی تکان دهنده بود اما باز من نتوانستم درکش کنم تا زمانی که می خواستم در جمعی 400 نفره برای اولین بار سخنرانی کنم و به پیشنهاد استادم تمرین تصویر سازی ذهنی به مدت یک ماه انجام دادم و وقتی در جلو جمع حاضر شدم انگار که بارها بود همچین سخنرانی را انجام می دادم و آنجا بود که به قدرت تمرین تصویر سازی ذهنی پی بردم و به آن ایمان آوردم و دیگر هیچ گاه آن را رها نمی کنم.

به شما دوست عزیز هم پیشنهاد می کنم اگر به دنبال راه میانبری برای رسیدن به خواسته های خودتان هستید جدا از اینکه این خواسته چقدر کوچک است و یا چقدر میتواند بزرگ باشد حتماً تمرین تصویر سازی ذهنی را امتحان کنید تا ببینید که به چه نتایج شگفت انگیزی دست پیدا می کنید.

تصویر سازی ذهنی چیست؟

تصویر سازی ذهنی یعنی اینکه ما از تخیل خود برا خلق چیزهایی که مد نظرمان است از جمله: اشیاء، صداها، بوها، مناظر، و یا حس های دیگر استفاده کنیم و آن ها را در ذهن خود بسازیم.

در واقع همان خلق دنیای فیزیکی خودمان در ذهن خودمان است که قابل لمس شدن نیست که یک تکنیک مدیتیشن بسیار قدرتمند برای رسیدن به اهدافمان از جمله برنده شدن در مسابقه مورد نظر، کمک به بهبود بیماری، انجام معامله ای، بهبود روابط و … می باشد.

تصویر سازی ذهنی چیزی جزء همان خیال بافی های همیشگی خودمان نیست منتها باید یاد بگیریم که بتوانیم آن را مدیریت کرده و هدفمند از آن استفاده کنیم و خیال بافی های منفی زندگی مان را نیز به کلی حذف کنیم.

تصویرسازی برای قورمه سبزی

مثلاً شما به مهمانی دوستتان دعوت شده اید و بای ناهار قورمه سبزی پخته است و وقتی که شما چشمتان به قورمه سبزی می افتد مراحل پخت آن یکی یکی از ذهنتان می گذرد و شاید ممکن است که الان دارید آن را تصور می کنید دهانتان آب بیافتد.

حتماً اگر من به شما بگویم یک لواشک ترش آلبالو را تصور کنید همچنان که تصویر لواشک را در ذهن خود می بینید دهانتان نیز آب افتاده است و اگر همچین اتفاقی افتاد بدانید که تصویر سازی شما به خوبی تصویرسازی را  انجام داده اید و تصویر سازی به همین راحتی اتفاق می افتد.