آیا خیال بافی برایمان مفید است؟

آیا خیال بافی برایمان مفید است؟

 خیالبافی چیست؟

هنگامی که انسان غرق در رویاها  و تفکرات غیر واقعی خود می شود به صورتی که اطرافش توجهی ندارد را می گوییم که فرد در حال خیال بافی است.

دوران بچگی ما

همه ما زمانی که بچه بودیم به صورت فزاینده ای خیال بافی میکردیم. مخصوصاً زمان هایی که سر کلاس نشسته بودیم و معلم درسی می داد که ما اصلاً متوجه آن نمی شدیم. بنابراین در رویاهای خود غرق می شدیم. گاهی در این بین معلم متوجه می شد و سوالی می پرسید و ما از جواب دادن به  سوال معلم عاجز می ماندیم.

اما خیالبافی مخصوص زمان بچگی و دوران مدرسه نیست. اگر کمی دقت کنیم می بینیم که در زندگی خود روزانه غرق رو تفکرات خودمان می شویم. به فضا می رویم و در سیاره ای زندگی می کنیم. دعوا می کنیم و پیروز می شویم. کارهای خارق العاده انجام می دهیم.و همه این تفکرات و خیالبافی ها از ذهن اعجوبه ما نشات می گیرد.

تفکر شعاعی

همه ما انسان ها، انسان های متفکری هستیم و معمولاً در مقابل موضوعات پیش روی تفکر می کنیم.

غالباً تفکر ما انسان ها شعاعی است. یعنی به این صورت که اگر من به شما بگویم در مورد میوه موز فکر کنید. هزاران فکر و خاطره به ذهنتان خطور می کند و بعضاً این خاطره ها با رنگ و تصویر و طعم و مزه و بو و حرکت و …. همراه است. بنابراین ما آدم ها به وفور تصور  میکنیم و در بین این تصورات ممکن است به خیال بافی هم بپردازیم.

آیا خیال بافی برایمان مفید است؟
آیا خیال بافی برایمان مفید است؟

آیا خیال بافی خوب است؟

اما در کل اگر بخواهیم به این موضوع نگاه کنیم خیالبافی هم خوب است هم بد است. بستگی به دیدگاه ما به خیالبافی دارد. بستگی دارد از جنبه منفی به آن نگاه کنیم یا جنبه مثبت. بستگی به تجربه ما از خیال بافی دارد.

جنبه منفی خیالبافی

ما آدم ها در پی اتفاقاتی که برایمان رخ می دهد و به شکست می انجامد شروع می کنیم به خیال بافی و آن اتفاق را در خیال خودمان به نفع خودمان تمام می کنیم.

اگر این خیال بافی ها تمامی نداشته باشد ممکن است باعث شود که ما از درک واقعیت عاجز شویم و به قول معروف در عالم هپروت به سر ببریم. و ادامه این قضیه اصلاً به صلاح نیست.

ممکن است برای انجام کاری نیاز به تمرکز داشته باشیم، اما خیالبافی اجازه ندهد آن کار را با تمرکز انجام دهیم و آن نتیجه ای که می خواهیم را برداشت نکنیم.

جنبه مثبت خیالبافی

ممکن است در خیالبافی ایده های خوبی به ذهنمان برسد . به شرطی که زمان و مکان مشخصی را برای خیالبافی خودمان انتخاب کنیم و با خیال راحت ب خیالبافی خودمان بپردازیم.

چون مغز ما جوری طراحی شده است که اگر حدود ۲۰  دقیقه فکر کنیم ایده های نابی به ذهنمان خطور می کند.

چطور از خیالبافی های منفی رها شویم؟

 می توانیم بعضی از تکنیک هایی که در زیر به آنها اشاره می کنیم را به کار ببرید تا بتوانید از شر خیالبافی هایی که مزاحمتان می شود رها شوید.

  • تکنیک کش

در مقاله های قبل کاملاً در این مورد توضیح داده شده است.

  • هوشیار بودن

مدام حواسمان باشد که اگر شروع به خیالبافی کردیم به خودمان گوشزد کنیم که حواست باشد و داری خیالبافی می کنی و باید حواست را به چیز دیگری پرت کنی.

  • جای خود را عوض کنیم

اگر شروع  به خیالبافی کردیم حواسمان باشد و سریع جابجا شویم.

  • بیکار نباشیم.

همیشه سعی کنیم که مشغول انجام دادن کاری باشیم. چون اگر بیکار باشیم ممکن است به خیالبافی بپردازیم.

 انجامک

  • هوشیار بودن
  • جابه جایی مکانی
  • مشغول بودن

دانلود رایگان دوره دوپینگ حافظه برای شما که میخواهید خاص باشید

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۱۲۵

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *