نقشه ذهنی چیست؟

نقشه ذهنی چیست؟

 

نقشه ذهنی یک ابزار قدرتمند برای فکر کردن، خلق ایده ها، و روشی برای یادگیری است که خیلی هم ساده و راحت می باشد.نقشه ذهنی ساده ترین راهی  است که با آن می توانید اطلاعات را وارد مغزتان کنید، و هر موقع که خواستید از مغزتان خارج کنید.

این وسیله یک ابزار مؤثر و سازنده برای یادگیری است که می تواند از نظر نوشتاری به فکر های شما سر و سامان بدهد.نقشه ذهنی فوق العاده قدرتمند است و باعث به کارگیری هر دو نیم کره مغز می شود. پس اگر می خواهید هر دو نیم کره مغز خود را فعال کنید، یادگیری نقشه ذهن بهترین پیشنهادی است که می توانم به شما بدهم.پس شروع کنید.

 نقشه ذهنی و نقشه شهر

اگر برای اولین بار است که نام نقشه ذهنی به گوشتان می خورد، اما در مورد آن کنجکاو هستید و می خواهید بدانید، اما هیچ تصویر ذهنی از نقشه ذهنی ندارید نقشه ذهنی را این طور تصور کنید:

شهری که در آن زندگی می کنید را تصور کنید. مرکز شهر همان مرکز نقشه ذهنی است. و نمایانگر مهمترین فکر شما است. راه های اصلی که به مرکز شهر ختم می شوند، بیانگر موضوعات اصلی در روند تفکر شما در خلق نقشه ذهنی هستند. شاخه هایی که به راه های اصلی ختم می شوند، بیانگر فکر هایی هستند که از نظر شما در درجه دوم اهمیت قرار می گیرد.

و به همین ترتیب این روند ادامه دارد. شکل ها و تصویرها می توانند بیانگر علاقه ها و یا فکر های جالب شما باشند.کلمات کلیدی نیز بیانگر موضوعاتی هستند که شما با دیدن آنها، می توانید به راحتی کل موضوع را به خاطرتان بیاورید.

نقشه ذهنی را چه کسی ابداع کرد؟

نقشه ذهنی را آقای تونی بوزان در سال 1970 ابداع کردند. ایشان با ابداع نقشه ذهنی توانسته اند به افراد زیادی کمک کنند تا بتوانند در زندگی شخصی و حرفه ای خود، پیشرفت های قابل توجهی داشته باشند. افرادی چون ورزشکاران، دانش آموزان، کمپانی های کوچک و بزرگ و …

 

نقشه ذهنی چه کاربردی دارد؟

نقشه ذهنی مزایای فراوانی دارد که در این بخش تعدادی از آنها را به شما خواهم گفت:

 • یک دید کلی از یک موضوع را می دهد.
 • این امکان را به ما می دهد که برای انتخاب کردن مسیرها و برنامه ریزی کنیم و به ما می گوید کجا بوده ایم و کجا می خواهیم برویم.
 • حجم زیادی از اطلاعات را بر روی یک صفحه گردهم می آوریم.
 • با نشان دادن مسیرهای جدید، به ما در حل کردن مشکلات کمک می کند.
 • از به خاطر سپردن چیزهای مورد نظرمان، لذت می بریم.

نقشه ذهنی

چه چیزهایی برای کشیدن یک نقشه ذهنی لازم است؟

چون نقشه های ذهن بسیار ساده هستند، موادی که در دستور رسم یک نقشه ذهن نیاز داریم خیلی کم هستند. در واقع مواد لازم ما بسیار ساده است، اما با همین مواد بسیار کم می توانیم معجزه کنیم.

مواد لازم جهت کشیدن نقشه ذهنی

 1. یک کاغذ بدون خط
 2. مدادها و خودکارهای رنگی
 3. ذهن ما
 4. تخیلات ما

چطور یک نقشه ذهنی بکشیم؟

 1. از یک کاغذ خالی شروع کنید و به جهات مختلف بروید.
 2. برای فکر مرکزی و اصلی خود یک تصویر یا عکس انتخاب کنید.
 3. در تمام کاغذ از رنگ ها استفاده کنید.
 4. شاخه های اصلی را به شکل مرکزی وصل کنید و شاخه هایی را که در درجه دوم اهمیت قرار دارند به شاخه های اصلی وصل کنید و شاخه هایی که در درجه سوم اهمیت قرار دارند به شاخه های دوم وصل کنید و الی آخر.
 5. اجازه بدهید شاخه ها به جای اینکه مانند یک خط صاف باشند، انحنا داشته باشند.
 6. در هر خط از یک کلمه کلیدی استفاده کنید.
 7. در همه جا از تصاویر استفاده کنید، چون مانند تصویر مرکزی، هر تصویر دیگر هم به اندازه هزار کلمه ارزش دارد.

 

یک مثال ساده با استفاده از نقشه ذهنی

من برنامه امروز خودم را با استفاده از نقشه ذهنی کشیده ام.

نقشه ذهنی